.:CTRLK Basketball:.
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
 

 
Legyen ez a kezdolapod
 
 
NBA Kpek
 
NBA Videk
 
NBA-s Csapatok
 
Ranglistk
 
 
And1 Videk
 
Videjtk
 
Amatr Videk
 
Mixtape Zenk
 

 

 
 
 
A kosrlabda trtnete

Az egyik snek tekinthet labdajtkot az amerikai bennszlttek jtszottk. A majk s az aztkok vltozatban egy falra erstett fm gyrn kellett ttni a csapattagoknak egy golyt. A majk jtka kegyetlen volt: a vesztes csapatot felldoztk az isteneknek...

A mai rtelemben vett kosrlabda 1891-ben szletett az Egyeslt llamokbeli Springfieldben. Akkoriban dr. James A. Naismith (1861. november 6. - 1939. november 28.) volt a Springsfieldi Testnevelsi Fiskola testnevel tanra. Mint az iskola futballedzje azt a feladatot kapta, hogy talljon ki egy olyan rdekes jtkot, amelyet a dikok a tli hnapokban tornateremben jtszhatnak.

A vletlen segtett: egy, a terem sarkban ll szibarackos kosrba dobta a labdt, amikor hivattk. Visszatrve ltta, hogy tantvnyai az unalmas gyakorlatok helyett a kosrba val doblssal prblkoznak. Megtetszett neki az tlet, s kt hten bell elkszlt a jtk tervezete.

Naismith az albbi t alapelvbl indult ki, amikor a jtk szablyait megalkotta:

1. A jtkot gmbly labdval, kzzel jtsszk.

2. A jtkosok nem futhatnak a labdval.

3. Brmelyik jtkosnak joga van a plyn tetszs szerinti helyet elfoglalni.

4. A jtkosok kztt ne legyen ers szemlyi rintkezs.

5. A labdt "a vzszintesen nyl kapuba", kosrba kell dobni, amelyet a jtkosoknl magasabban kell elhelyezni.

A jtk bemutatshoz kt fbl kszlt barackos kosarat felszereltetett a tornaterem erklyre. A kosr magassgi elhelyezse az erkly magassgbl addott, s ez a 10 lb (3,05 mter) olyan tkletes gyrmagassgnak bizonyult, hogy a mai napig sem vltozott. Az els mrkzst 1891. december 21-n a javthatatlanok osztlynak 18 dikja futball-labdval jtszotta. A labdabirtoklnak pattogtatni kellett a labdt mikzben szaladt. A ports egy ltrn lt, hogy kivegye a kosrbl a labdt, ha valaki kosarat rt el. Sok dolga nem akadt, mert a meccs vgeredmnye 1-0 lett.

Az j jtknak nagy sikere volt. Naismith ksbb 13 pontban rgztette a kosrlabda jtkszablyait, melyben elsdleges szempontnak tartotta, hogy a jtkban inkbb az gyessg dominljon, mint a nyers fizikai er. A szablyokat a Triangle (Hromszg) magazin 1892. janur 15-i szmban kzz is tettk New Game (j Jtk) cmmel.

AZ ELS 13 SZABLY A labda brmely irnyba dobhat egy vagy kt kzzel.

A labda thet brmely irnyba egy vagy kt kzzel (sohasem kllel).

A jtkos nem futhat a labdval. A jtkosnak arrl a helyrl kell eldobnia a labdt, ahol elkapta; engedmny tehet annak a jtkosnak, aki futs kzben kapja el a labdt.

A labdt kzzel kell megfogni. A labda tartsra a karok vagy a test nem hasznlhat.

Tilos az ellenfelet brmilyen mdon vllal vagy kzzel lkni, megfogni, gncsolni vagy tni. A szably megsrtsrt els alkalommal szemlyi hibt kell tlni, a msodik alkalommal a kvetkez kosr elrsig a jtkost ki kell lltani a jtkbl, vagy abban az esetben, ha nyilvnvalan srlst akart okozni ellenfelnek, akkor az egsz jtkbl ki kell zrni, s a helyre csere sem llhat be.

Szemlyi hibnak szmt a labda tse kllel, illetve a 3., 4. pontbeli, valamint az 5. szablyban lertak megsrtse.

Ha brmelyik csapat hrom egymst kvet szemlyi hibt kvet el, gy szmt, mintha a msik csapat kosarat rt volna el. (Egymst kvet azt jelenti, hogy ekzben a msik csapat kzben nem kvet el szemlyi hibt).

Kosarat akkor rnek el, amikor a labdt a fldrl a kosrba dobjk vagy tik, s az a kosrban marad, feltve, hogy azok, akik a kosarat vdik, nem rintik, vagy mozdtjk meg a kosarat. Ha a labda a kosr szln van, s az ellenfl megmozdtja a kosarat, akkor a kosr rvnyes.

Amikor a labda hatrvonalon kvlre kerl, akkor az a jtkos dobhatja be a jtktrre, aki azt elszr megfogja, vits esetben a jtkvezet dobja be a jtktrre. A bedobsra 5 msodperc ll rendelkezsre. Ha a jtkos ez id alatt nem vgzi el a bedobst, akkor az ellenflre szll t a bedobs joga. Ha brmelyik csapat szndkosan tovbb kslelteti a jtkot, a msodik jtkvezet szemlyi hibt tl ellene.

A msodik jtkvezet feladata, hogy a jtkosokat figyelje s jegyezze a szemlyi hibkat, s rtestse az els jtkvezett, amikor egy csapat a harmadik egymst kvet szemlyi hibjt kvette el. Az feladata, hogy kizrja az 5. pontban vtkesnek tallt jtkosokat.

Az els jtkvezet feladata a labdt figyelni. tli meg, hogy mikor van a labda jtkban, hatrvonalon bell, melyik csapat hozhatja jtkba, valamint mri a jtkidt. (tli meg a kosarakat, s szmon tartja az eredmnyt, azokon a feladatokon tlmenen, amelyek termszetes feladatai az els jtkvezetnek.

A jtk ktszer 24 perces flidkbl ll, kzte 5 perces sznettel.

Az a csapat a gyztes, amelyik ez id alatt tbb kosarat r el. Abban az esetben, ha az eredmny dntetlen, a jtk – a csapatkapitnyok egyetrtsvel – folytathat a kvetkez tallat elrsig.

Az els kznsg eltti mrkzst 1892. mrcius 2-n jtszottk a springfieldi iskola tanrjai s dikjai. A tbb mint ktszz nz eltt a dikok 5-1-re vertk a tanrokat. Nem sokkal ezutn a jtkot bemutattk Mexikban, ezzel megkezddtt a kosrlabda vilgot meghdt krtja. Ugyanebben az vben a hartfordi Lew Allen drtvzas kosarat ksztett, ezzel helyettestettk a barackos kosarakat.

A jtk kzben nhny nz azzal szrakoztatja magt, hogy elti a kosr fel tart labdkat. Az ilyen nzktl 3,6 m 1,80 m mret palnkokkal vdik meg a labdt. 1894-ben j hivatalos labdval kezdenek el jtszani. A rkvetkez vben l,80 m 1,20 m-es palnkokat fogadnak el. Tovbbi jdonsg, hogy bevezettk a bntetdobst.

jfajta gyrt talltak ki. A gyrre hlt erstettek, melynek az aljt egy ktl szortotta ssze. Amikor a ktelet meghztk a labda kiesett a kosr aljn. A tovbbiakban mr nem volt szksg a ltrs labdakiszedre.

A nknek sem kellett sokig vrniuk. 1893. mrcius 22-n lejtszottk az els ni mrkzst Northhamptonban, amit viszont a frfiak nem tekinthettek meg.

1896-tl kezdve a meznykosarak 2 pontot, a bntetdobsok 1 pontot rnek.

1896-tl az Amatr Sportszvetsgre szllnak t Naismith-rl a szablyok s azok vltozsaival kapcsolatos teendk. E szvetsg 1897-ben elrendeli, hogy egy csapat 5 fbl lljon, melyet vilgszerte elfogadnak. E korltozs meghozatala eltt akr 50-50 jtkos is lehetett egyszerre a plyn.

1905-re a kosrlabdt mr szinte mindenhol jtsszk: a legtbb kzpiskolban, egyetemeken, a hadseregben. Ebben az idben sok klfldi dik tanult a Springfieldi Sportiskolban. k juttatjk el a jtkot az cen msik oldalra. Egy volt springfieldi dik, Mel Rideout hozza t a kosrlabda jtkot Franciaorszgba, s gy Eurpba.

1909-10-ben elszr fogadjk el a szablyokban az vegpalnkot. Egy jtkosnak, miutn elkvette a negyedik szemlyi hibjt, automatikusan ki kell vlnia a jtkbl.

1923-ban elrjk, hogy a bntetdobst annak a jtkosnak kell elvgeznie, aki ellen a hibt elkvettk. Ez ideig elssorban amerikai kosrlabda szablyokrl beszlhetnk. A vilg tbbi rsze innen vesz t egy-kt jdonsgot.

A szablyok nem voltak vilgszerte egysgesek. A vilg YMCA Bizottsga a springfieldi iskolval egyttmkdve megalaptja 1927-ben Genfben a Testnevelsi Nemzetkzi Iskolt. Ez az iskola az eurpai nemzeti szvetsgek rszvtelvel 1932 jnius 18-n egy konferencit hvott ssze Genfben, melyen 8 tagorszg megalaktotta a Nemzetkzi Amatr Kosrlabda Szvetsget, a FIBA-t (Federation International Basketball Amateur). A FIBA els elnke Leon Bouffard (Svjc), ftitkra Renato Williams Jones (Nagy Britannia) lett.

A FIBA alapt kongresszusn kidolgoztk az els nemzetkzi szablyokat is:

Minden csapat 5 jtkosbl s 2 cserejtkosbl llt utbbiak ktszer lphettek plyra a mrkzs folyamn. Minden meznybl illetleg bntetdobsbl elrt kosr utn kzpkri feldobssal folytatdott a jtk.

A szablyok alapveten nhny kisebb vltozstl eltekintve az Egyeslt llamokban elfogadott szablyokon alapultak. A kongresszuson elhatroztk, hogy a szablyokat minden 4 vben - az Olimpia vben - fellvizsgljk, s a szksges mdostsokat egy erre a clra alakult gynevezett Technikai Bizottsg fogja kidolgozni.

1935-ben a NOB hivatalos sportgknt fogadja el a kosrlabdt az egy v mlva esedkes Berlini Jtkokra. Ez volt az els igazn nagy nemzetkzi verseny, ahol a jtk egysgessgnek is vizsgznia kellett. Az aranyremrt az Egyeslt llamok 19-8-ra verte Kanadt. A mrkzst szakad esben jtszottk le.

A berlini FIBA kongresszus j szablyokat vezetett be a vdekezs s tmads egyenslynak megtartsa, valamint a magas jtkosok elnyeinek cskkentse rdekben. Hrom idt lehetett krni. Eltrltk a minden elrt kosr utni feldobst. Ettl kezdve folytatdik kosrszerzs utn alapvonali bedobssal a jtk. j szably, hogy a plyt kt trflre osztjk s bevezetik a 10 msodperces szablyt, azaz a tmad csapatnak ennyi id ll rendelkezsre, hogy a vdtrflrl a tmad trflre juttassa a labdt. Az a jtkos, amelyik 4 szemlyi hibt kvet el, kill a jtkbl. A cserejtkosok szmt 5-re nvelik.

A II. Vilghbor miatt a kvetkez kongresszust csak 1948-ban tartottk Londonban. Bevezetik az USA-ban mr ngy ve hasznlt 3 msodperces szablyt. Ez a vltoztats a magas jtkosokat megakadlyozza a kosr alatti lldoglsban, gyorsabb, mozgalmasabb jtkot biztost. A cserk szmt 5-rl 7-re, az idkrseket 3-rl 4-re nvelik. Egy j szably alapjn a csapat a mrkzs utols 3 percben vlaszthatja az oldalbedobst a bntet dobsok helyett. Ez lehetv teszi, hogy a csapat a jtk vgn tartsa a labdt s az eredmnyt. Megengedik, hogy a jtkos dobskor, tadskor s labdavezets kezdetekor felemelje a tmaszlbt. Az zsiai jtkosok egyre gyakrabban alkalmazzk a tempdobst, az eurpaiak zme azonban ekkor mg gy vli, hogy erre csak az alacsony jtkosoknak van szksge.

Az Egyeslt llamokban 1949-ben megalakul az NBA (National Basketball Association).

A frfiak els Vilgbajnoksgt 1950-ben tartjk Argentnban. Ugyanebben az vben a ni vlogatottunk a Budapesten rendezett msodik Eurpa bajnoksgon az ezstrmet szerzi meg, majd 1956-ban Prgban ezt a teljestmnyt megismtli.

A Helsinki Olimpia utn a jtkosok megengedett hibnak szmt ngyrl tre nvelik. A jtk viszont unalmass vlik, mert a nyersre ll csapat hzza az idt, ezltal hossz percekig semmi sem trtnik. Az 1953-as moszkvai Eurpa bajnoksg dntjben az otthon jtsz szovjet csapat a magyarok ellen 15 percig meg sem prblt kosrra dobni. A magyar grda jtkosai kzl volt, aki gimnasztikzott, nehogy elmerevedjen.

A jtk veszlybe kerlt. Danny Biason 1954-ben egy nagyszer tlettel ll el, melyet az NBA-ben rgtn be is vezettek: a labdt birtokl csapatnak 24 msodpercen bell kosrra dobst kell megksrelnie. 1956-ban Melbourne-ben a tmadsi idt 30 msodpercre mdostjk, ezzel a labdatartsos idhzst szmzik a kosrlabdbl.

A szigortott terletet megnagyobbtjk – ekkor kapja meg a jelenlegi formjt – hogy ezzel is kijjebb szortjk a gyr all a magas jtkosokat. A Technikai Bizottsg jra egyenslyt teremt a vd s tmad kztt: a labdavezetst kezd jtkos kezt elbb kell, hogy elhagyja a labda, mieltt a tmaszlbt felemeln.

A tempdobs a leggyakoribb dobsformv vlik. Egyre tbbfle dobsi, tadsi s labdavezetsi technika jelenik meg. Az elzrst, mint a jtk fontos taktikai elemt mr mindenki ismeri. Gyakoriak a kt jtkoson alapul elzrs-levls kombincis jtkok, de az t jtkost egyszerre bevon figurk sem ritkk.

1960-ban a Rmai Kongresszus eltrli a kzpvonalat, mivel ha 30 msodperc alatt kosrra kell dobni a labdt, akkor a 10 msodperces szablyra nincs szksg. 1968-ban Mexikban viszont jra visszalltjk a kzpvonalat s a 10 msodperces szablyt.

Sajnos ekkor bonyoldnak a szablyok is. Az utols 5 percben minden hibt (faultot) 2 bntetdobssal bntetnek, abban az esetben, ha a faultolt jtkos nem rt el rvnyes kosarat. Ha mindkt csapat azonos slyossg bntetssel jr hibt vt, a bntetket nem dobjk le, hogy cskkentsk azokat a helyzeteket, amikor mindkt kosrra bntetket dobnak. Ha a bntetsek nem egyenlthetk ki, vagy az egyik oldalon tbb bntets halmozdik az egy akciban adhat bntetdobsok szma egy csapat javra nem haladhatja meg a 2 dobst plusz labdabirtoklst. Az esetek szles varicii megneheztettk a jtkvezetk lett s nha nehz helyzetbe kerltek amikor a kiegyenlthet s trlhet, majd az azutn fennmarad dobsok szmt kellett kiszmtaniuk. A szably olyan kompliklt lett, hogy sem a nzk, sem a jtkosok nem rtettk a jtkvezetk ltal meghozott tletet. 1964-ben Tokiban bevezetik a jtkfzis fogalmt, hogy egyrtelm legyen mettl meddig kell egy akciban elkvetettnek tekinteni a hibkat a kompenzland illetve halmozand bntetsek szempontjbl. Ezek a szablyok nem voltak igazn egyrtelmek, ennek ellenre 20 vet kellett vrni az eltrlskre.

A Tokii Kongresszuson jra rendezik a szablyknyvet, hogy ttekinthetbb, rthetbb, s knnyebben olvashatv tegyk. Ekkorra a tempdobst szinte mindenki hasznlja. A mrkzs egyre inkbb az egyni jtk fel toldik az ellentmadsok mind gyakoribbak, a dobott pontok szma nvekszik. A jtkosok fizikai kpessgei megnnek, a kosrlabdajtk mind mozgalmasabb vlik.

Ngy vvel ksbb Mexikban a gyr feletti kpzeletbeli hengert – amelyen bell a vd jtkos nem rinthette a labdt, a tmad viszont igen – eltrlik. Ettl kezdve amint a labda felpattant a gyrrl, mindkt jtkos rintheti a labdt. Az utols 3 percben minden elkvetett hibt 2 bntetdobssal bntetnek azonban a vtlen csapatnak joga van a bntetdobsok helyett oldalbedobst vlasztani.

1972-ben Mnchenben eltrlik az utols 3 perc szablyt. Tbb nincs klnbsg a mrkzs vge s a jtk tbbi rsze kztt. Ugyanakkor a nem dob jtkos ellen elkvetett szemlyi hibt csupn oldalbedobssal bntetik, ami nem igazn bntets. E szablyozs kvetkezmnye az lett, hogy a vd csapat szinte bntetlenl faultolhatta ellenfelt, hogy lehetetlenn tegye szmra a dobhelyzet kialaktst.

Az 1973-as barcelonai Eurpa Bajnoksgon a szemlyi hibk szma – klnsen a mrkzs vgn – rendkvl megntt. Az sszes mrkzst figyelembe vve az egy mrkzsre jut hibk szma 61-nl is tbb volt. Ez nagy veszlyt jelentett, gyors cselekvsre volt szksg. Mg Barcelonban j szablyvltozst javasoltak: ha egy csapat egy flidben 10 szemlyi hibt kvet el, az ezt kvet plyn lv jtkosok ltal elkvetett hibk bntetse 2 bntetdobs, kivve, ha a jtkos akkor vt hibt, amikor a csapata birtokolja a labdt. Ilyenkor a bntets a labda elvesztse, az ellenfl oldalvonali bedobsa. Az j szablyt 1974-ben vezettk be, s risi lpst jelentett elre.

A 10 csapathiba szably valban lecskkentette az elkvetett hibk szmt, s a montreali kongresszus 1976-ban vgleg elfogadta. jabb problmt az jelentett, hogy a 10 csapathiba elrse utn nem volt klnbsg a bntetsben, ha egy jtkost a meznyben, vagy dobs kzben faultoltak. Ezt a hrom a kettrt szabllyal kvntk megoldani: amikor is az a jtkos, akit dobs kzben faultolnak s a dobsa sikertelen, jogosult egy harmadik bntetdobsra, amennyiben az els kett valamelyikt kihagyta. Ha a faultols kzbeni dobs sikeres, a kosrszerz jtkos egy tovbbi bntett is dobhat.

Az 1980-as moszkvai kongresszus 10-rl 8-ra cskkenti a megengedett csapathibkat, hogy tovbb cskkentse a szemlyi hibk szmt. A csapatpadon lk ellen tlt technikai hibk szma megnvekedett. Elhatroztk, hogy az edzt automatikusan eltvoltjk, ha hrom technikai hibt rnak be ellene.

Elszr jelenik meg a szablyknyvben, hogy a szemlyi rintkezsek megtlsnek mik az elvei, hogyan kell meghatrozni, melyik jtkos a felels a szemlyi rintkezsrt. Ekkor kerl a szablyknyvbe a fgglegessg elve, amely kimondja, hogy a jtkosnak joga van a felette lev trre, valamint a levegben lv jtkosnak joga van oda lerkezni, ahol felugrsa pillanatban ms jtkos nem llt. Tisztzzk, hogy mi a szablyos s szablytalan vdhelyzet, mik az elvei az akadlyozs s belemens megtlsnek, stb.

1979-ben az NBA bevezeti a 3 pontos dobst. Ugyanezt az tletet fogadja el a FIBA 1984-ben, azonban a 3 pontos vonal tvolsga a kosrtl 6,25 m az NBA-ben alkalmazott 7,24 m helyett. Ez a szably j fejezetet nyit a kosrlabdban. E szably rvn az alacsony jtkosoknak nagyobb lehetsg jut a pontszerzsre. rdemess vlik tvoli dobsokkal ksrletezni, gy a vdjtkosoknak kijjebb kell hzdni a palnk all.

A plya mrett szlessgben 1 m-rel, hosszban 2 m-rel megnvelik. A csapathibk szmt 8-rl 7-re cskkentik. A hetedik csapathiba utni bntets megvltozik, az egy s mg egy szablyt vezetik be, azaz a jtkos csak akkor jogosult a msodik bntetdobsra, ha az elst bedobta. Eltrlik a hrom a kettrt szablyt. Ha a hibt ktpontos dobjtkos ellen kvetik el, kt bntetdobs jr, ha hrompontos dob ellen, akkor hrom bntetdobs a bntets. Az edz elleni technikai hiba bntetst szigorbb teszik: a kt bntetdobson fell a vtlen csapat oldalbedobssal folytathatja a jtkot.

1986-tl minden szndkos s kizr hibt, melyet egy plyn lv jtkos kvet el, a kt vagy hrom bntetdobson fell, a msik csapat javra adott oldalbedobssal bntetnek. A szably clja, hogy a szigorbb bntetssel cskkentsk az egyre gyakrabban elfordul ilyen jelleg hibkat.

1990-ben eltrlik a bntetdobs s oldalbedobs kzti vlaszts lehetsgt, valamint a jtkfzis fogalmt. Nem korltozzk az egy tmadsban elrhet pontok szma. A jtkvezetknek meg kell hatrozniuk az elkvetett hibk sorrendjt, s vgrehajtani a bntetdobsokat abban a sorrendben, ahogyan trtntek. Ezzel megsznik a bntetsek kompliklt szmtsa, minden sokkal egyszerbb s rthetbb mindenki szmra. A bntetk helyett oldalbedobs nem vlaszthat.

Az edzk, csapatksrk egyre gyakrabban szaladnak be a plyra hogy egy-egy tletet megvitassanak. Ennek megakadlyozsra bevezetik a csapatpad terlett. Abban az esetben, ha a csapatpadon lk kzl valaki elhagyja ezt a terletet technikai hiba tlhet az edz ellen. Ezen fell, ha valaki a csapatpad terlett elhagyja, amikor verekeds tr ki, azonnal ki kell zrni a jtkbl.

A jtkvezetknek mindkt trflen kell kezelnik a labdt. A bedob jtkos – miutn a jtkvezet tadta neki a labdt – az oldalvonal mentn nem mozoghat egy norml lpsnl tbbet. Bntetdobskor a labdrt ugr hat jtkos abban a pillanatban lphet a szigortott terletre, amint a labda elhagyta a bntetdob jtkos kezt.

Egy teljesen j szablyt vezetnek be. A jtkvezetk helyesbthetnek bizonyos tvedseket a bntetdobsok vgrehajtsval, valamint az eredmnnyel kapcsolatban.

1994-ben az egsz szablyknyvet tszerkesztik. A 220 perces flidej s a 412 perces negyedekbl ll mrkzs is egyarnt elfogadott. A bedobst mindig a hatrvonalon kvlrl ahhoz a ponthoz legkzelebb kell elvgezni, ahol a szablysrts trtnt. gy az alapvonalrl is trtnik bedobs, kivve az alapvonal kzvetlen palnk mgtti szakaszt. A dobmozdulat, levegben lev jtkos esetn, ismt addig tart, amg a jtkos le nem rkezik a fldre. A lpsszablyt teljesen jra fogalmazzk. Az elsknt talajra rkez lb lesz a tmaszlb, nem a htul lv lb, mint ez korbban volt.

A jtk egyik igen ltvnyos mozdulatt, amikor a tmadnak a gyr fl velik a labdt s az bezskolja, lehetv teszik, azaz a tmad jtkos rintheti a labdt a gyr szintje felett leszll gban, amennyiben tads trtnt. A szndkos hiba fogalmt sportszertlen hibra vltoztatjk. A jtkvezetk nem tlhetnek sportszertlen hibt csupn azrt, mert egy jtkos a mrkzs utols perceiben kveti el, hogy meglltsa a mrkzsrt. A sportszertlen hibt azonos mdon kell megtlni a mrkzs els perctl az utolsig. Eltrlik az egy s mg egy szablyt: helyette 2 bntett dobnak.

A kizr hiba bntetst azzal szigortjk, hogy ha jtkost, edzt vagy a csapatpad szemlyei kzl valakit kizrnak a jtkbl, annak a mrkzs vgig az ltzben kell tartzkodnia, vagy amennyiben gy dnt, elhagyhatja az pletet.

Bntetdobskor csak 6 jtkos ugorhat a lepattan labdrt: a bntetdob sv menti helykzkben felll hrom vd s kt tmad, valamint a bntetdob jtkos. A tbbi ngy jtkos a meghosszabbtott bntetvonal s a hrompontos vonal mgtt helyezkedhet el.

 
 
 
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Melyik a kedvenc kosaras mrktok?
Szavazz!!!

Jordan
T-Mac
Converse
Fila
Reebok
K1X
AI
Adidas
Nike
New Era
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Induls: 2005-12-01
 
 

 

 

 

 
 

 

 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!